Достапни линкови

Пресметки меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона


Пресметки меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

Пресметки меѓу полицијата и демоснтрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона, а се обиделе и да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина нивни лидери на казни затвор од девет до 13 години поради нивната улога во обидот за одвојување на Каталонија од Шпанија во 2017 година. Според наводите на новинските агенции, стотина активисти се судриле со полицијата во обидот да влезат во аеродромот. Притоа триесетина луѓе биле повредени. На повеќе места во Каталонија, чија влада и натаму е под контрола на сепаратистите, активистите ги блокираа патиштата и железничките пруги.

XS
SM
MD
LG