Достапни линкови

Трамп: одлуката за повлекување од Сирија е цврста


Трамп: одлуката за повлекување од Сирија е цврста
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранеше неговата одлука да ги напушти курдските борци во Сирија како исполнување на предизборно ветување за повлекување од, како што рече, „бескрајната војна“ на Блискиот исток. Оваа одлука наиде и на критики во неговата Републиканска партија дека со тоа тој жртвува важен американски сојузник и го поткопува американскиот кредибилитет во светот.

Категории

XS
SM
MD
LG