Достапни линкови

На иранскиот танкер му е дозволено да го напушти Гибралтар


Иранскиот нафтен танкер Грејс 1

Медиуми во Гибралтар јавија дека властите донеле одлука да го ослободат иранскиот танкер Грејс 1. Според извештаите, властите добиле пишана изјава од Техеран дека нема да ја транспортира нафтата во Сирија.

„Врз основа на тоа, главниот министер на Гибралтар, Фабиан Пикардо донесе одлука да го укине налогот за задржување на танкерот и да му дозволи да плови“, соопштија медиуми од земјата.

Иранскиот танкер беше запленет со помош на британската кралска морнарица на брегот на Гибралтар поради сомневањата дека ги прекршил санкциите со транспортирање нафта во Сирија.

XS
SM
MD
LG