Достапни линкови

Сјајот на кичот на ромските палати во Романија


Сјајот на кичот на ромските палати во Романија
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

Во Романија во раните 90-ти години, односно по распадот на комунизмот, почнаа да никнат палати кои изгледаат неверојатно, па дури и чудно. Тие се своевиден симбол на потрагата по статус на едно маргинализирано и претежно сиромашно малцинство, ромското.

XS
SM
MD
LG