Достапни линкови

Опозицијата во Албанија бара преодна влада до избори без Рама


Архивска фотографија- Лидерот на албанската Демократска партија Љуљзим Баша

Лидерот на албанската Демократска партија (ПД), Љуљзим Баша демантираше дека во обединетата опозиција има каков било судир или разлики за 13 октомври, датумот кога претседателот Илир Мета ги презакажа локаланите избори. Баша наведе дека 13 октомври го признава како законски ден за локалните избори, но оти тој и ПД се на став дека нема да има избори на есен. Тој додаде дека тие се за преодна влада без Еди Рама и одржување на предвремени парламентарни во исто време со локалните избори.

“Нема никаков раскол, ниту најмало недоразбирање во обединетата опозиција. Тринаесетти октомври е единствениот уставен датум за избори во Албанија. Централната изборна комисија (ЦИК) требаше да ја спроведе уредбата на шефот на државата и затоа сите ќе бидат сносат законска и кривична одговорност”, рече Баша.

XS
SM
MD
LG