Достапни линкови

Путиновите „први“ 20 години на власт


Путиновите „први“ 20 години на власт
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Претседателот на Русија Владимир Путин беше назначен за премиер на 9 август 1999 година и оттогаш е на власт, или како претседател или како премиер. Приврзаниците го фалат како личност која ја врати националната гордост и ја прошири глобалната моќ на Москва со интервенциите во Сирија и Украина. Критичарите го обвинуваат дека води корумпиран авторитарен систем и оти нелегално го анектирал украинскиот полуостров Крим во 2014 година, потег што меѓународно ја изолира Русија.

Категории

XS
SM
MD
LG