Достапни линкови

Европскиот парламент избира нов претседател


Давид Мариа Сасоли

Европскиот парламент на денешната пленарна седница треба да го избере новиот претседател за наредните две и пол години со што ќе се заврши кругот на назначувања на клучните позиции во ЕУ.

Социјалистичкиот пратеник Давид Мариа Сасоли е фаворит за позицијата откако кандидатурата на поранешниот бугарски министер Сергеј Станишев беше одбиена од мнозинството на социјалисти и конзервативни пратеници.

XS
SM
MD
LG