Достапни линкови

Има две Македонии, но само еден македонски јазик


Има две Македонии, но само еден македонски јазик
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:18 0:00

Мислам дека Преспанскиот договор осигура минимум барања од двете страни, македонскиот јазик постои како таков, нема друг македонски јазик, но има две Македонии. Едната Северна, другата Јужна, вели Тасос Костопулос, грчки новинар и историчар во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Категории

XS
SM
MD
LG