Достапни линкови

Како се избира Европскиот парламент?


Како се избира Европскиот парламент?
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент. Во повеќето земји само партиите или кандидатите кои достигнале одреден праг на гласови ќе влезат во европаралментот кој има 751 пратеник.

XS
SM
MD
LG