Достапни линкови

Пламенот на протестите против советските тенкови


Пламенот на протестите против советските тенкови
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Јан Палах во центарот на Прага пред 50 години, со шокантен чин го сврте вниманието на целиот свет. Но, помалку е познато дека и други, пред и по Палах, ја презеле истата очајна акција во знак на протест поради инвазијата врз Чехословачка, која беше предводена од Советскиот Сојуз.

Категории

XS
SM
MD
LG