Достапни линкови

Последна фаза уставни измени, протест пред Собрание


Последна фаза уставни измени, протест пред Собрание
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

Вo Собранието стартуваше и последната фаза од Уставните измени. По целодневни одложувања и тензија околу прашањето за тоа дали е обезбедено двотретинското мнозинство, премиерот Зоран Заев на пратениците им порача дека со географската одредница државата не губи и дека нивната одлука ќе биде историска за патот на Македонија како дел од ЕУ и НАТО. По завршувањето на седницата демонстрантите предизвикаа мал инцидент по кој имаше и приведени.

XS
SM
MD
LG