Достапни линкови

Кој ќе ја наследи Меркел како партиски лидер?


Кој ќе ја наследи Меркел како партиски лидер?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

По 18 години на чело на Христијанско демократската унија Ангела Меркел не е кандидат за претседател на оваа конзервативна партија на конгрес на 7 и 8 декември. Тројца главни кандидати се во трката да го преземат партиското лидерство: Анегрет Крамп-Каренбауер, Фридрих Мерц и Јенс Спан. Некои аналитичари сметат дека победникот „ќе има пол позиција“ да стане следниот канцелар на Германија.

XS
SM
MD
LG