Достапни линкови

Езерото кое ги спојува и дели Косово и Србија


Езерото кое ги спојува и дели Косово и Србија
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Контролирано од Србија, но извор на вода и енергија за Косово, сините води на езерото Газивода, ја одразуваат студената врска меѓу Косово и Србија. Оваа акумулација со должина од 24 километри минува низ границата што ги одвојува Србија и Косово, кои се под притисок да ги нормализираат односите со цел да и пристапат на ЕУ. Во тој процес клучно е решавањето на границата.

Категории

XS
SM
MD
LG