Достапни линкови

Прешево, живот на границата која може да се помести


Прешево, живот на границата која може да се помести
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Во еден од најсиромашните региони во Србија, Прешево во 2001 година имаше краток конфликт кога етничките Албанци побараа приклучување кон соседното Косово. Откако Косово прогласи независност од Србија во 2008 година, потег што Белград го отфрла, не се се спомнуваше такво нешто. Но, ова лето, претседателите на Косово и на Србија Хашим Тачи и Александар Вучиќ, сигнализираа отвореност за „прилагодување на границите“ за да го решат долготрајното непријателство.

XS
SM
MD
LG