Достапни линкови

Референдумот распишан без ВМРО-ДПМНЕ


Референдумот распишан без ВМРО-ДПМНЕ
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

Со 68 гласови „за“, без „против“ и „воздржани“, Собранието донесе одлука на 30 септември да се одржи референдум за името, кој ќе биде консултативен. Прашањето ќе гласи - Дали сте за влез во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција? На гласањето не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Категории

XS
SM
MD
LG