Достапни линкови

Трамп посакува на неговата средба со Ким да се стави крај на корејската војна


Американскиот претседател Трамп и јапонскиот премиер Абе по заедничката прес-конференција во вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е можно за време на неговата средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на 12 јуни во Сингапур, да биде потпишан договор за ставање крај на Корејската војна, која трае уште од почетокот 50-те години на минатиот век.

„Тоа би можело да се случи. Би можеле да потпишеме договор, Тоа би било прв чекор“, изјави Трамп на заедничка прес-конференција со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, по нивната средба во Вашингтон.

XS
SM
MD
LG