Достапни линкови

Захариева:Илинденска Македонија ми звучи дека тие препознаваат оти имаме заедничка историја


Захариева:Илинденска Македонија ми звучи дека тие препознаваат оти имаме заедничка историја
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја изјави дека разбрала оти еден од предлозите во спорот за името е Република Илинденска Македонија. „Илинденска Македонија на мене ми звучи дека тие препознаваат оти имаме заедничка историја и заедничко минато, бидејќи ова е многу важен дел од бугарската историја и многу важен моментум за нивната историја“, вели Захариева.

Категории

XS
SM
MD
LG