Достапни линкови

Заев и Ципрас на средба во Софија


Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас, Давос, 24.01.2018.

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Таа ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европерспективите на земјите од регионот. „Се надевам дека токму на Самитот на ЕУ и Западен Балкан и на средбата со грчкиот премиер, ќе можеме да ги потврдиме досегашните успеси и, ако не друго, да проговориме за начините за изнаоѓање на решение“, изјави деновиве премиерот Заев.

XS
SM
MD
LG