Достапни линкови

Алексовска: Луѓе подигнуваат хипотеки за да дојдат до дијагноза на ретка болест


Алексовска: Луѓе подигнуваат хипотеки за да дојдат до дијагноза на ретка болест
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:34 0:00

Весна Алекосовска од Здружението за ретки болести „Живот со предизвици“ бара државата да ги покрива трошоците за испитување на дијагноза во странство. Укажува дека тендерите за лекови траат ужасно долго, а нема и мерки од институциите за контраиндикациите од лековите од паралелен увоз.

Категории

XS
SM
MD
LG