Достапни линкови

Русија разочарана од одлуката на Трамп за спогодбата со Иран


Москва

Русија синоќа изрази длабока загриженост поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за повлекување на САД од меѓународната спогодба за нуклеарната програма на Иран, соопшти руското Министертсво за надворешни работи. Според Москва, ова претставува „сериозно кршење на меѓународното право“. Трамп, соопштувајќи ја одлуката за повлекувањето на спогодбата, најави и „највисоко ниво“ на економски санкции против Техеран

XS
SM
MD
LG