Достапни линкови

Столтенберг: НАТО и Македонија одлучуваат за членството, не Русија


Столтенберг: НАТО и Македонија одлучуваат за членството, не Русија
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска порача дека само Македонија и 29-те земји членки на Алијансата можат да одлучуваат за членството на земјата и никој друг нема збор во процесот. Тој воедно го поздрави напредокот во преговорите за спорот за името и истакна дека се уште важи поканата од 2008 за влез на Македонија во Алијансата.

XS
SM
MD
LG