Достапни линкови

Димитров – Рускиот дипломат шпионирал во Македонија


Димитров – Рускиот дипломат шпионирал во Македонија
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Протерувањето на рускиот дипломат од Македонија е поради солидарност со Велика Британија и сојузниците, но и поради тоа што дипломатот излегол од својот мандат, односно се обидел да добие класификувани сензитивни информации важни за безбедноста на Македонија, рече шефот на дипломатијата Никола Димитров, по средбата со неговата австриска колешка Карин Кнајсл. Таа, пак, вели дека Австрија се солидаризира со Велика Британија, но оти Австрија има политика на неутралност и оти во тешки времиња е многу важно да се држат отворени каналите за комуникација.

XS
SM
MD
LG