Достапни линкови

Борисов изрази жалење за македонските Евреи


Борисов изрази жалење за македонските Евреи
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Бугарски премиер Бојко Борисов е првиот политичар од соседната земја кој дојде во Монополот во Скопје, од каде што во 1943 година Евреите од Македонија беа однесени во логорот Треблинка. Македонскиот премиер Зоран Заев го оцени присуството како историски, европски и цивилизациски чин.

Категории

XS
SM
MD
LG