Достапни линкови

Собранието ќе избира уставен судија и членови на Советот на ЈО


Седница на Собранието на Република Македонија

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 35. седница на која на дневен ред се Предлогот за избор на судија на Уставниот суд и Предлогот за избор на членови на Советот на јавните обвинители. Насер Ајдари е предложен за нов уставен судија. Во Уставниот суд е испразнето само местото на Исмаил Дарлишта, по изборот на Дарко Костадиновски и Осман Кадриу во јануари годинава. За членови на Советот на јавни обвинители се предложени Ангел Солев, поранешен судија и Ангеле Илиевски, адвокат. На дневен ред на оваа седница се повеќе точки од областа на образованието, економијата, како и законот за стечајци.

XS
SM
MD
LG