Достапни линкови

Сиромашно, но гордо, Косово одбележува 10 години независност


Сиромашно, но гордо, Косово одбележува 10 години независност
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

На 17 февруари 2008 година, Косово еднострано прогласи независност од Србија. Оттогаш, новата земја се бореше да изгради силни институции, додека слабата економија предизвика десетици илјади луѓе да бараат работа во странство. Пред прославата на 10-годишнината, многу Косовари ги истакнуваат силните страни на земјата: издржливост, решителност и енергична млада популација.

XS
SM
MD
LG