Достапни линкови

Иванов: Законот за јазиците е неправеден и го фаворизира албанскиот јазик


Иванов: Законот за јазиците е неправеден и го фаворизира албанскиот јазик
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска изјави дека не го потпишал указот за Законот за употреба на јазиците и за тоа писмено го известил и Собранието. Наместо во дух на дијалог и соживот да градиме меѓуетничко општество, преку донесување праведни закони, ние донесуваме неправеден и репресивен закон со кој се фаворизира само албанскиот јазик, рече Иванов.

XS
SM
MD
LG