Достапни линкови

BBG Affiliates

Собраниската комисија одобри одземање на имунитетот на осомничените пратеници


Собраниската комисија одобри одземање на имунитетот на осомничените пратеници
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Собраниската комисија за деловнички и мандантно - имунитетни прашања одобри да им се одземе имунитетот на шестемина пратеници осомничени за насилствата во Собранието на 27 април. За Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и за Јохан Тарчуловски од ВМРО-ДПМНЕ, како и за Љупчо Димовски од Социјалистичката партија, судија на претходна постапка побара симнување на нивниот пратенички имунитет заради одредување на мерка притвор како осомничени за наслствата на 27 април.

Категории

XS
SM
MD
LG