Достапни линкови

Враќање во разурнатиот Мосул


Враќање во разурнатиот Мосул
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Жителите полека се враќаат во она што останало од ирачкиот град Мосул, за да ги ископаат своите домови со нивни раце. Ирачките трупи, поддржани од коалицијата предводена од САД, ја презедоа контролата врз градот во јули годинава по крвавата осуммесечна битка, истерувајќи ги милитантите на Исламската држава, кои го освоија градот во 2014 година. Но, тешко е да се најдат знаци на опоравување. (АП)

Категории

XS
SM
MD
LG