Достапни линкови

Мајка од Сребреница: нема толку правда за такви злосторства


Мајка од Сребреница: нема толку правда за такви злосторства
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

На 22 ноември, Хашкиот трибунал за воени злосторства треба да донесе пресуда во судењето на Ратко Младиќ, генералот на босанските Срби, кој го раководеше масакрот во 1995 година врз мажи и момчиња, босански муслимани во Сребреница. Шестгодишниот судски процес против Младиќ за обвиненија за геноцид и воени злосторства внимателно го следат многу Босанци, вклучувајќи ги и оние кои ги изгубиле роднините во воените злосторства. Но, Мунира Салиховиќ, чиј сопруг и синови беа убиени во Сребреница, вели дека не може да има целосна правда за толку големи злосторства.

Категории

XS
SM
MD
LG