Достапни линкови

Си: Кина повеќе ќе се отвори кон светот


кинескиот претседател Си Џинпинг

„Кина повеќе ќе се отвори кон светот“, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на денешното отворање на конгресот на Комунистичката партија на Кина. „Кина нема да ги затвори вратите за светот, напротив ќе се отвори повеќе“, рече тој спомнувајќи го планот за поголема трансконтинентална трговија и инфраструктурна мрежа што треба да ја спои Кина со светот.

XS
SM
MD
LG