Достапни линкови

Австриските конзервативци победија на изборите


Младиот конзервативен лидер Себастијан Курц е на пат да стане иден канцелар на Австрија по вчерашните парламентарни избори во таа земја. Сепак, неговата партија е далеку од неопходното мнозинство и најверојатно ќе бара коалициски партнер во крајната десница.

XS
SM
MD
LG