Достапни линкови

Пушките и хеликоптерите најинтересни на изложбата на опрема на АРМ


Пушките и хеликоптерите најинтересни на изложбата на опрема на АРМ
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

На воениот стадион во Градски парк во Скопје, по повод роденденот на АРМ, има целодневна изложба на борбени средства, техника и воена опрема на македонската војска. Посетителите, најмногу деца, највеќе се интересираат за снајперските пушки и за хеликоптерите. На 18 август 1943 година на Славеј Планина е формиран баталјонот „Мирче Ацев”, кој се смета за првата организирана воена формација на НОВ на Македонија. Денот на формирањето на баталјонот се смета за роденден на АРМ.

Категории

XS
SM
MD
LG