Достапни линкови

Во Полска протести во одбрана на незвисноста на судството


Илјадници полјаци демонстрираа во протестот „Ова не крај, да го запреме државниот удар“ пред парламентот во Варшава. До ова доаѓа пред најавеното усвојување на законот за Врховниот суд во текот на оваа недела. Според законот, овој состав на судот ќе биде распуштен, а новите судии ќе бидат наименувани од власта.

XS
SM
MD
LG