Достапни линкови

Во Трст потпишан договор за економска соработка на Западен Балкан


Во Трст потпишан договор за економска соработка на Западен Балкан
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Лидерите на шест земји од Западен Балкан во Трст се согласија да формираат заедничка економска област. Договорот предложен од ЕУ е проширување на веќе постоечкиот Централно-европски договор за слободна трговија (ЦЕФТА) и отскочна стапка кон полноправно членство за шесте земји од регионот.

XS
SM
MD
LG