Достапни линкови

Атина: Прва средба Димитров - Коѕиас

Шефовите на дипломатиите на Грција и на Македонија, Никос Коѕиас и Никола Димитров, по средбата во Атина се заложија за унапредување на мерките за доверба меѓу двете земји, со цел побргу да се дојде до заеднички прифатливо решение за спорот со името.
Грција ќе ја поддржи Македонија во напорите за интеграција во НАТО и ЕУ, но најнапред треба да биде решен проблемот со името, изјави Коѕиас.
Покажи повеќе

XS
SM
MD
LG