Достапни линкови

Турците во Германија поделени околу референдумот


Претстојниот референдум во Турција за зголемување на моќта на претседателот Реџеп Таип Ердоган предизвика длабоки поделби меѓу турската заедница во Германија. Најновите тензии меѓу Анкара и Берлин пак ја обновија дебатата за интеграцијата на три милиони турци во Германија.

XS
SM
MD
LG