Достапни линкови

За турските власти односите со ЕУ се во деликатен период


Tурскиот министер за ЕУ, Омер Челик,

Односите меѓу Европската унија и Турција навлегоа во деликатен период, изјави денеска турскиот министер за ЕУ, Омер Челик, кој ги обвини за расизам, оние кои повикуват за замрзнување на преговорите.

Тој говореше на прес-конференција по средбата со амбасадорите од ЕУ во Анкара по повод острите критики од европските земји поради апсењето на курдските пратеници под обвинение за врски со бунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК).

Челик нагласи дека во ЕУ не говорат отворено за ПКК, која Турција ја смета за терористичка организација, и ја повика Унијата да ги промени двојните стандарди во однос на курдските бунтовници.

Претходно, австрискиот министер за одбрана Ханс Петер Доскоцил за виенскииот весник „Курир“ изјави дека Турција се наоѓа на „директен пат кон диктатура“ и изрази стравувување од нов бран бегалци, за кои како што рече, Европа мора на време на се подготви, за да ги заштити своите надворешни граници.

XS
SM
MD
LG