Достапни линкови

Убиен новинар во Авганистан


Архивска фотографија: Новинарот Јакоб Шараб кој вчера беше убиен во авганистанската провинција Забул.

Авганистанските власти соопштија дека новинар загинал при вооружен напад во јужната провинција Забул. Полицијата соопшти дека новинарот Јакоб Шараб е убие вчера доцна попладне кога заедно со сопругата излегувал од клиника при што вооружена група напаѓачи отвориле оган кон клиниката. Засега ниту една група не преземала одговорност за нападот. Според авганистанскиот новинарски комитет во 2016 година загинале најмалку 10 новинари со што оваа година ја прогласија за „најкрвавата новинарска година“.


XS
SM
MD
LG