Достапни линкови

Колку се опасни вехабистите на Балканот?


Колку се опасни вехабистите на Балканот?
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:12 0:00

Вехабисти, селефисти, се термини кои се користат за муслиманските верници кои го практикуваат исламот на поинаков начин. Карактеристични се по носењето долги бради и покуси панталони, а се поврзуваат со екстремизам, па и со тероризам, честопати неосновано. Како и да е, официјалните исламски верски заедници на Балканот не ги признаваат таквите движења.

Категории

XS
SM
MD
LG