Достапни линкови

Власта штеди на терапија за заболени од ХИВ


Незадоволството од намалувањето на буџетот за превенција од ХИВ и терапија за заболени од СИДА е причината за денешниот протест пред Собрание. Невладини организации, граѓани и лекари излегоа на протест. Од планираните милион евра, власта одлучила за следната година да одвои двојно помалку.

XS
SM
MD
LG