Достапни линкови

Почина Шимон Перес, мировник со цврсти принципи


Поранешниот претседател на Израел Шимон Перес почина во Тел Авив на 93 годишна возраст. Тој беше хоспитализиран пред две недели по претрпениот мозочен удар. Тој беше дел од речиси секој поважен настан на Израел, од неговото основање во 1948 година. Перес беше добитник на Нобеловата награда за мир.

XS
SM
MD
LG