Достапни линкови

Предвремени парламентарни избори на 11 декември


Предвремени парламентарни избори на 11 декември
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

Одржување на предверемени парламентарни избори на 11 декември е исходот од лидерската средба на лидерите на четирите најголеми партии во земјава потписнички на Договорот од Пржино. Претходно на средбата лидерите констатираа дека се исполнети сите услови за одржување на изборите. Парламентот ќе се распушти согласно Уставот, а техничката Влада треба да биде изгласана на 2 септември, односно во петок на 100 дена пред избори.

Категории

XS
SM
MD
LG