Достапни линкови

Случај Тортура - Алфите остануваат на работа


Нема забрана за вршење на должност на обвинетите во случајот „Тортура“. СЈО побара на полициските специјалци осомничени во случајот да им се забрани вршење на полициски овластувања. Но судија на претходна постапка го отфрли барањето на СЈО како неосновано. Предметот Тортура е за постапката на апсење на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. Поранешниот директор на УБК и командантот на единицата Алфи се прво и второсомничени во случајот.

XS
SM
MD
LG