Достапни линкови

Борис Џонсон, шеф на британската дипломатија


Борис Џонсон

Новата премиерка на Британија Тереза Меј го наименува Борис Џонсон за шеф на британската дипломатија. Тој беше еден од главните лидери во кампањата за излегување на Британија од Европската унија. За овој поранешен градоначалник на Лондон се сметаше дека ќе биде новиот премиер на Британија, но тој воопшто не се кандидираше за лидер на Конзервативната партија. Многумина го критикуваат дека иако беше за излегување на Британија од Унијата тој немал никаков план и како тоа да биде спроведено.

XS
SM
MD
LG