Достапни линкови

Американски противракетен штит во Романија


Во Романија од денеска е оперативен американскиот противракетен штит што е развиван неколку години со цел заштита на Европа од потенцијална закана со ракети од долг дострел од Блискиот исток. Русија се противи на овој систем, а неговото активирање ќе ги продлабочи тензиите меѓу Москва и Западот.

XS
SM
MD
LG