Достапни линкови

СЈО побара притвор за осомничени за изборен криминал


СЈО побара притвор за осомничени за изборен криминал
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:10:33 0:00
Директен линк

Првиот случај за кој Специјалното јавно обвинителството отвори истражна постапка е „Титаник“, а се однесува на десетина дела поврзани со изборите. Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференцијата во СЈО посочи дека е отворена истражна постапка за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

XS
SM
MD
LG