Достапни линкови

Вирусот зика шири страв низ светот


Со предупредувањето дека вирусот зика „експлозивно се шири“, шефицата на Светската здравствена организација Маргарет Чан свика итен состанок в понеделник во Женева за да се детерминира интензитетот на оваа глобална закана. Се сомнева дека вирусот предизвикува раѓање деца со ненормално мали глави.

XS
SM
MD
LG