Достапни линкови

Крај на двопартиската ера во Шпанија


На вчерашните избори шпанските владејачки конзервативци добија најмногу места, но го загубија мнозинството во парламентот кој има 350 пратеници. Успехот на новите партии како Подемос и Сиудаданос го означија крајот на повеќедеценискиот менување на власта меѓу две партии во Шпанија.

Категории

XS
SM
MD
LG