Достапни линкови

Блокиран процесот за независност на Каталонија


Уставниот суд на Шпанија ја суспендира резолуцијата на каталонскиот парламент за покренување процес за отцепување на тој регион од Шпанија. Ова одлука синоќа беше донесена од судот во Мадрид, а владата во Барселона веднаш најави дека нема да ја почитува и ќе продолжи да работи на отцепување.

XS
SM
MD
LG