Достапни линкови

Ѕид на срамот за говорот на омраза во Македонија


Ѕид на срамот за говорот на омраза во Македонија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

На улицата Македонија во Скопје денеска беше поставен ѕид на срамот со примери на говор на омраза во медиумите и јавноста со цел да се подигне свеста во општеството. На ѕидот може да се видат ликовите на Миленко и Јанко или извадоци од текстови во Вечер, Плус 24 и други медиуми. Ѕидот е дел од проектот на Хелсиншкиот комитет за борба против говорот на омраза во земјата.

Категории

XS
SM
MD
LG